Yunanistan Turistik Vize

Yunanistan’da özellikle ülkemizle birlikte birçok ülkeden her yıl turist konaklaması gerçekleşiyor.  Bununla birlikte Yunanistan sınırlarında 90 günden kısa süreliğine turistik vize veriliyor. Özellikle vizeler tatil, gezi ve tur gibi turistik amaçlar için seyahat gerçekleştirecek kişiler için zorunludur.

Buna istinaden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Bordo Pasaport sahibi olanlar Yunanistan Turistik Vizesi zorunluluğuna tabii değildirler. Aynı zamanda Yeşil Pasaport ve  Diplomatik Pasaport, Gri Pasaport sahibi kişiler de vizeden muaftırlar. Ayrıca ülkemizden 180 gün içerisinde 90 gün koşulu ile turistik seyahatler de Yunanistan turistik vize zorunlu değildir.

Yunanistan Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yunanistan ülkesinde turistik vize Schengen vizesi şeklindedir. Buna istinaden kişilerin pasaportlarında   Schengen vizesi  dâhilinde Yunanistan Turistik Vizeden muaf durumdadırlar. Yunanistan Turistik Vize Gerekli Evraklar şu şekledir. Bu evrakların niteliği Schengen vizesi prosedürlerinde yer alır. Turistik vize için öncelikle pasaport zorunludur. Pasaportlar Yunanistan turistik vize için seyahat bitişinden 3 ay daha geçerli olması zorunludur. Aynı zamanda pasaport içerisinde 2 boş sayfa bulunmalıdır. Pasaportun özellikle son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması şartı vardır.

Vize için Schengen vize kurallarına uygun olarak biyometrik fotoğrafların belgelere eklenmesi gerekir. Vize başvurusunda kullanılacak olan biyometrik fotoğrafın 3.5×4.5 cm ebatlarında olması zorunludur. Aynı zamanda turistik vize başvurusunda eski pasaportta bulunan fotoğraflar ile başvuruları kabul edilmez. Biyometrik fotoğraf fonda beyaz ve yüzün net olması zorunludur. Gözlüklü kişilerin başvuru gözlük camlarının parlamaması önemlidir.  Dijital olarak işlem yapılmış taranmış ya da fotokopisi çekilmiş fotoğraflar kabul edilmez.

Dilekçeler İle İşlem Yapılması

Vize başvurusunda pasaportlar da yer alan kimlik bilgileri ile nüfus cüzdanı içerisinde yer alan bilgiler birbirini tutmalıdır. Kişilerin soyadı değişikliği durumda pasaportun kimlik bilgilerinin yenilenmesi gerekir. Bunun için Yunanistan Konsolosluğu üzerinden bilgi teyidi zorunludur. Vize başvurularında en önemli evraklardan biri Yunanistan vizesi talep dilekçesidir. Bu dilekçe Yunanistan Konsolosluğu, hitaben yazılmalıdır. Turistik vize dilekçesinde seyahat tarihleri, amacı, sponsoru bilgileri yer almalıdır.  Dilekçe, Türkçe ya da İngilizce olarak ıslak imzalı olmalıdır.

Covid 19 uyarısı: Yunanistan başvuru formlarında ve varıştan önceki 72 saat içinde kişiler COVID-19 PCR testlerini negatif sonuçlu olarak ibraz etmelidir. Test sonucu mutlaka İngilizce olmalı ve kişinin diğer kimlik ve pasaport bilgileri ile uyuşmalıdır.

İçeriğimiz hoşunuza mı gitti? Paylaşabilirsiniz;