Amerika D, C1/D Mürettebat Vizesi

Amerika Mürettebat vizesi, gemilerde (yolcu gemisi, yat veya balıkçı teknesi vb), ya da Amerika'daki uluslararası havayollarında çalışan kişilere yönelik vizedir. Amerika Mürettebat vizesi gerektiren seyahat amaçları şunlardır:

  • Ticari bir uçaktaki pilot veya uçuş görevlisi
  • Bir gemide görevli kaptan, teknisyen, ya da tayfa
  • Bir yolcu gemisindeki cankurtaran, aşçı, garson, güzellik uzmanı, ya da diğer hizmet personeli
  • Bir eğitim gemisindeki stajyer

Amerika Mürettebat vizesine başvuru için, eğer çalışacağınız gemiye ulaşmak için yolculuk ediyorsanız Transit Vizesi (C1) gerekli olacaktır ve işvereninden veya işveren temsilcisinden transit geçişin gerekli olduğunu belırten bir dilekçe-mektup ibraz etmelisiniz. Bu gibi durumlarda Konsolosluk vize bölümü tipik olarak bir C1/D vize kombinasyonu düzenleyecektir.

Mürettebat Kategorisine Özel Evraklar
Mürettebatın çalıştığı firmanın sahibinden (İşveren) işin ne kadar süre devam edeceğini ve Amerika’da giriş yapılacak yerlerin bildirimini yapan bir yazı veya sözleşme.

Havayolu Çalışanları
İşverenin, bu vize için başvuran kişinin kendi firmasında çalıştığını doğrulayan resmi yazı ve mürettebat vizesi talep ettiği bir yazı.

Gemi adamları

  • Gemicilik acentesinden mürettebatın çalıştığını gösteren ve Mürettebat Vizesi talep eden bir yazı
  • Liman cüzdanı ya da gemi adamı yeterlilik belgesi

Yolcu Gemisi

  • Yolcu gemisi ile yapılmış sözleşme
  • İşe alım acentesinden yazı

**Hem B1/B2 ve C1/D vizeleri için eşzamanlı başvuruda bulunan gemi ya da uçakta görevli mürettebat sadece bir vize başvuru (MRV) ücreti öder ve sadece bir mülakat randevusu alır. 

 

Amerika Vizesi Hakkında Önemli Notlar

► Amerika vize başvurularınız hakkında verilecek kararlar, Amerika Konsolosluğunun inisiyatifi altında olacaktır.
► Amerika vize başvurunuzu Vize Center aracılığıyla yaptığınız taktirde, evraklarınız bize ulaştıktan 1 gün sonra randevunuz kesinleşecektir.
► Amerikan Konsolosluğu iş yoğunluğuna bağlı olarak ileri tarihlere randevu verebilmektedir. Bu yüzden seyahatinize 1 ay kala vize işlemlerinize başlamanızı tavsiye ederiz. 
► Amerika vize başvuru işlemleri sırasında başvuru sahibinden dijital parmak izi alınmakta ve mülakat yapılmaktadır.
► 14 yaş ve üstü Konsolosluğa şahsen gelmesi gerekmektedir. Mülakat ve dijital parmak izi vermek için randevuya gittiğinizde vize operasyon sorumlumuz size asistanlık edecektir.
► Amerika Konsolosluğu, gerek duyması halinde başvuru sahibini yeni bir mülakata çağırabilir ve ek evrak talebinde bulunabilir.
► Amerika vizenizin sonuçlandıktan sonra pasaportunuz ile birlikte 3 iş günü sonra size en yakın PTT şubesine gönderilmektedir.
► Amerika vizesi veya tüm dünya vize işlemlerine dair ayrıntılı bilgileri sitemizden temin edebilirsiniz.
► Amerika vizesi ile ilgili her türlü soru ve görüşlerinizle ilgili Vize Center temsilcilerimizle telefon ve e-mail ile iletişime geçebilirsiniz.

TELEFON ET WHATSAPP

VİZE ÇÖZÜM MERKEZİ

Her türlü soru, görüş ve öneriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz..

BAŞVURU TAKİP

!

HIZLI BAŞVURU FORMU

!
!