Amerika Vizesi ve Çeşitleri Nedir ?

Amerika vize başvurularınızda, durumunuza uygun ve en güncel evrak listesini  Center Vize ekibini arayarak isteyiniz. Vize Temsilcilerimiz, ihtiyacınız olan güncel evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki detaylı bilgiyi size telefon görüşmelerinde verecektir.

                  Doğru Evraklarla Eksizsiz Bir Vize Basvurusu Yapmak İçin Lütfen Temsilcilerimiz Arayın

 

Amerika Birleşik Devletleri’ne giriş yapmak isteyen bir yabancı ülke vatandaşının, öncelikle vatandaşı olduğu ülke tarafından düzenlenen bir seyahat belgesi olan pasaportuna işlenen bir Amerika vizesi edinmesi zorunludur. Bazı yabancı ziyaretçiler, Amerikaya vizesiz seyahat koşullarını taşımaları halinde ABD’ye vizesiz seyahat edebilir.

ABD’ye seyahat etmek isteyen yabancı ülke vatandaşlarına yönelik ABD vizeleriyle ilgili bilgileri bu makalede bulabilirsiniz. ***Önemli bilgi*** (Amerikan vatandaşlarının seyahat etmek için Amerikan vizesine ihtiyacı yoktur, ancak yurtdışı seyahat planlaması yaparken, ziyaret etmek istedikleri ülkenin Büyükelçiliği tarafından düzenlenecek bir vize edinmeleri gerekebilir.

AMERİKA GÖÇMEN OLMAYAN VİZE NEDİR VE ÇEŞİTLERİ  NELERDİR?
Göçmen olmayan Amerika vizeleri, turistik, iş, geçici çalışma, eğitim veya tıbbi tedavi amacıyla ABD’ye geçici olarak gitmek isteyen kişilere yöneliktir.Bu kategoride Amerika vizesi almak isteyen bir bireyin gerekli tüm koşulları taşıması zorunludur.Gerekli koşullar ile detaylı bilgi için uzman ekibimizden yardım alabilirsiniz.
B-1 B-2 İŞ, TURİZM,TIBBI TEDAVİ ZİYARETÇİ VİZESİ
B-1 B-2 Turistik ABD Vizesi Amerika’ya mesleki toplatılar,konferans,fuar ziyareti,tıbbı tedavi, aile arkadaş ziyareti ve tatil amaçlı seyehat etmek isteyen yabancı ülke vatandaşları için belirlenmiş göçmen olmayan vize çeşitidir.Amerika’ya bu sebeplerden ötürü vize başvurusu yapmak isteyen tüm yabancı ülke vatandaşları Amerika vizesi için gerekli tüm talimatları yerine getirmelidir.

C AMERİKA’DAN TRANSİT GEÇİŞ VİZESİ
C-1 D C-1 Transit geçiş vizesi bir uçak veya deniz taşıtına katılmak üzere yolcu olarak amerika’ya gelen mürettebat üyeleri için belirlenmiş vize çeşitidir.Bu vize çeşitine başvuru yapıcak yabancı ülke vatandaşlarının şirket sözleşmelerinin olması zorunludur.
Mürettebat üyesi olan yolcu Amerika dışında başka bir limana yolcu gemisi veya başka bir deniz taşıtı ile gidiyorsa,seyehat süresince deniz taşıtı amerikada bir limana yanaşacaksa transit vizesinin olması gereklidir.Mürettebat üyelerinin gemi cüzdanın olması zorunludur.

F/M AKADEMİK VEYA DİL ÖĞRENCİSİ MESLEKİ YADA AKADEMİK OLMAYAN ÖĞRENCİ VİZELERİ
Genel olarak, onaylanan bir eğitim kursuna katılmak üzere ABD'ye gelecek olan kişiler için bir Öğrenci Vizesi gereklidir.
Öğrencinin devam etmeyi planladığı ABD deki okul tarafından kabul edilip kabul belgesinin öğrenciye gönderilmesinin ardından  öğrenci, Öğrenci ve Değişim Programı Bilgi Sistemine SEVIS kaydedilecektir. SEVIS I-901 harcının yatırılması ve ödendiğine dair makbuz vize görüşmesine katılmadan önce istenilen evraklar arasındadır bu hizmet centervize tarafından sağlanmaktadır  ilgili imzaların atılması ile ilgili talimatlar okul tarafından SEVIS sistemi üzerinden verilecektir. Okul, gerekli I-20 form(larını) oluşturmak için asıl başvuru sahibinin adının yanı sıra birlikte seyahat etmeyi planladığı aile bireylerinin adlarını da SEVIS sistemine girecektir. Her bir aile üyesi kendi I-20 formunu almalıdır. Aile üyelerinin asıl başvuran ile birlikte başvurmaması halinde, asıl vize sahibinin okulu tarafından düzenlenen orjinal I-20 formunun bir nüshası istenecektir.Bu evrakların yanı sıra ds 160 başvuru formunun eksiksiz detaylı bir şekilde doldurulması gerekmektedir.

J DEĞİŞİM PROGRAMI VİZESİ
Değişim programı vizesi genel olarak ABD'ye eğitim ve öğretim görevlisi olarak giden yabancı ülke vatandaşları içindir.
Başvuru sahibi, ABD Değişim Programına kabul edildikten sonra Değişim Programı Bilgi Sistemine (SEVIS)  kaydedilecektir. Çoğu J-1 Değişim Program katılımcısının SEVIS I-901 kayıt ücretini yatırması gerekmektedir. (J-1 Değişim Programı eş ve/veya çocukların Değişim Programı katılımcısına eşlik etmesine izin veriyorsa aile üyelerinin bu ücreti ödemelerine gerek yoktur.) Program sponsoru vize görüşmesi sırasında sunulmak üzere bir DS-2019 Formu verecektir. Program eş ve çocukların katılmasına izin veriyorsa, J-2  J-3 vizelerine başvuru için her bir aile üyesi için de DS-2019 Formu düzenlenecektir. 

ÇALIŞMA VİZESİ KATEGORİLERİ

D MÜRETTEBAT VİZESİ

Mürettebat (D) vizeleri, gemilerde (yolcu gemisi veya balıkçı teknesi gibi), ya da ABD'deki uluslararası havayollarında çalışan kişilere yönelik göçmen olmayan vizelerdir.
Mürettebat D vizesi gerektiren örnekler
*uluslar arası bir uçaktaki pilot veya uçuş görevlisi
*Açık denize giden bir gemide görevli kaptan yada diğer mürettebat görevlisi
Başvuru sahibi, çalışacağı gemiye ulaşmak için yolculuk ediyorsa yine bir Transit Vizesine (C1) D ihtiyaç duyacaktır ve işvereninden veya işveren temsilcisinden transit geçişin gerekli olduğunu belırten bir mektup ibraz etmelidir. Başvuru sahibinin vatandaşı olduğu ülkenin mütekabiliyet süresinin elvermesi halinde Konsolosluk bölümü rutin olarak bir C1/D vize kombinasyonu düzenleyecektir.

(H, L, O, P, Q, R) GEÇİCİ ÇALIŞMA veya STAJ VİZESİ
Başvuru sahibinin ABD göçmen olmaksızın ABD’de geçici olarak çalışmak istemesi halinde, yapacağı işin türüne dayalı özel bir vizeye ihtiyaç duyacaktır. Çoğu geçici işçi kategorisi için, başvuru sahibinin vize başvuru yapabilmesi için amerikada bulunan işvereninin veya temsilcisinin, ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) tarafından onaylanması gereken bir I-129 dilekçesi vermesi gerekmektedir.Bu dilekçe çalışma vizesi başvurusu esnasında tarafımızca işlemlerin başlatılabilmesi için olmazsa olmaz evraklar arasındadır. Başvuru sahibi, ancak ABD’deki işveren I-129 dilekçesi verdikten ve USCIS’in bunu onaylamasını takiben geçici işçi vizesi başvurusunda bulunabilir.
(H1-B) Özel Mesleğe Sahip Kişiler - Bu vize türü için başvuranlardan, ilgili alanda yüksek öğrenim derecesine sahip olmak kaydıyla uzmanlıklarını teorik ve pratik olarak uygulamaları istenmektedir. Mankenler ve devletlerarası araştırma geliştirme, ya da Savunma Bakanlığı idaresindeki ortak projelerde görev alanlar da bu kategoriye dahildirler.
(H-1B1) Serbest Ticaret Anlaşması (FTA) Profesyonel – bu vize kategorisi, AB-Şili Serbest Ticaret Anlaşması ve ABD-Singapur Serbest Ticaret Anlaşması ile oluşturulmuştur. H-1B1 geçici çalışanları, uzmanlık gerektiren mesleklerde geçici olarak hizmet sağlayacak geçici çalışanlar olarak tanımlanmaktadır.
H-1B1 vizelerine başvuran kişilerin ABD’deki bir işverenden bir iş teklifi ve Çalışma Bakanlığından onaylı bir başvuru sunmalıdır. Göçmenlik Dışı Çalışma dilekçesi gerekmemektedir. 
(H2-A) Mevsimlik Tarım İşçileri - H2-A vizesi, ABD’deki işverenlerin, yeterli ABD’li işçi bulunamayan geçici tarım işlerinde çalıştırılmak üzere yabancı uyruklu işçileri ABD’ye getirmesini sağlar.
(H2-B) Geçici veya Mevsimlik Tarım Dışı İşçiler - H2-B tarım dışı geçici işçi programı, ABD’deki işverenlerin, geçici tarım dışı işlerde çalıştırmak üzere yabancı uyruklu işçileri ABD’ye getirmesini sağlar.
(H3) Stajyerler (tıp veya akademik staj dışındakiler) - Bu vize türü yabancı uyrukluların tarım,ticaret, iletişim, finans, devlet, ulaştırma ve bu gibi mesleklerin yanı sıra salt endüstriyel alanlar da dahil olmak üzere birçok çeşitli alanda stajyerlik eğitimi almak üzere ABD'ye seyehat etmelerine imkan tanımak için düzenlenmiştir.

Her yıl Amerika için ülkemizden iş, eğitim veya turizm nedeni ile vize başvurusu yapılmaktadır. Amerika vizesi, yüksek talep görmesi ile alınması zor görülen vizeler arasında görülebilir. Ancak Amerika vizesi yetkili kurumlar olarak vize danışmanlığı hizmetimiz sayesinde Amerika için vizenizi daha rahat alabilirsiniz. Sizler için verdiğimiz bu hizmet sayesinde vizenizi almanız için gerekli olan bütün aşamalar tarafımızca yürütülmektedir.

Amerika vize çeşitleri

Amerika’ya gidiş amacınızda göre sizlere farklı sınıflarda vizeler verilmektedir. Vize sınıfları çeşitli harf ve rakamlarla adlandırılmakta ve böylelikle alacağınız vize ile ne amaçla Amerika’ya geldiğiniz rahat bir şekilde belli olmaktadır. İş bağlantılarında bulunmak için geçici vize talebinde bulunanlar B1 vizesi, Amerika turistlik vize ve tedavi için vize almak isteyenler B2 vizesi, Amerika öğrenci vizesi yüksek öğretim okulu için F1, meslek okulu için M1, ziyaretçi değişim için J vizesi, işçi olarak çalışmak için H vizesi, geçici din görevlisi iseniz R vizesi alabilirsiniz. Bu vize sınıfları ayrıca kendi aralarında farklı özellikteki sınıflara ayrılabilmektedir.

Amerika vize randevusu alma

Ülkeye giriş amacınıza göre alacağınız vize için Amerika vize randevusu almanız gerekmektedir. Vize ile ilgili işlemlerinizin sonuçlanması için konsolosluk randevu ile işlem görmektedir. Amerika konsolosluğu randevu sistemi online olarak hizmet vermekte ve vize alama aşamalarında ilgili işlemler için randevunuzu alarak işlemlerinizin tamamlanmasını sağlamanız gerekmektedir.

Amerika vizesi almak için hangi evraklar hazırlanmalıdır?

Vizenizi herhangi bir soruna takılmadan almak için Amerika vizesi gerekli belgeler eksiksiz olarak hazırlanmalıdır. Evraklarda görülecek eksiklikler sizin vize alma işlemlerinizin uzamasına neden olacaktır. Amerika vizesi evrak listesi aşağıda sunulmuştur. Burada almak istediğiniz vize türüne göre istenilen evraklardaki değişiklikleri görebilirsiniz. Amerika F1 vize işlemleri ile diğer vize işlemleri farklı evraklarla devam ettirilmektedir. Ülke vize vermek için istediği bu evraklara ek olarak görüşmeler sırasında farklı evraklarda isteyebilmekte.

Amerika vizesi başvuru formları

Amerika vizesi yetkili kurumlar olarak sizlere verdiğimiz hizmetlerde başvuru formları konusunda da gerekli danışmanlığı sürdürmekteyiz. Başvurularda en çok zorlanılan aşamalardan biri olan başvuru formlarının doldurulması konusunda bizlerden yardım alabilirsiniz. Amerika vize başvuru formu başvurunuz için gerekli olan önemli evraklardan biridir. Burada da formlarda değişiklikler görülebilmektedir. Göçmen olmayanların vize başvurularında ise DS 160 formu doldurması gerekmektedir.

 Amerika vize işlemleri ve ücretleri

Amerika vize işlemleri sorunsuz olarak yürütülsün ve aynı zamanda zaman kaybedilmesin istiyorsanız size sunduğumuz vize danışmanlığı hizmetinden yararlanabilirsiniz. Uzun yılların verdiği tecrübe ve deneyim ile vize başvurularınızı yapmakla birlikte gerekli evrakların hazırlanması ve konsolosluklara iletilmesi konusunda bütün desteğimizi sizlere sunmaktayız. Amerika vize ücretleri ülkenin belirlediği harçların yanı sıra hizmet bedelimiz ile sizlere sunulmakta ve böylelikle vizelerinizi rahat bir şekilde alabilmektesiniz. Vize başvurularınızın tarafımızca yürütülmesini sağlamak için iletişime geçmeniz yeterlidir.

TELEFON ET WHATSAPP

VİZE ÇÖZÜM MERKEZİ

Her türlü soru, görüş ve öneriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz..

BAŞVURU TAKİP

!

HIZLI BAŞVURU FORMU

!
!