F1 ve M1 Öğrenci Vizesi

Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmek isteyen bir yabancı ülke vatandaşı, geçici bir ziyaret için göçmen olmayan veya sürekli ikamet için bir göçmen vizesi edinmelidir. ABD’de öğrenim görmek için ise bir öğrenci vizeniz olmalıdır. Amerika F1 vizesi ya da Amerika M1 vizesi türünden öğrenci vizelerinin hangisine ihtiyacınız olduğunu eğitim kursunuz ve katılmayı planladığınız okul belirler.

Amerika F1 Öğrenci Vizesi almak zorunda olduğunuz eğitim alanları

Üniversite ya da Kolej
Lise
Özel İlkokul
Ruhban Okulu
Konservatuvar
Bir dil eğitim programı da dâhil olmak üzere diğer akademik kurumlar
 

Amerika M1 (Mesleki Eğitim) Öğrenci Vizesi almak zorunda olduğunuz eğitim alanları

Bir dil eğitimi programı dışındaki mesleki eğitimler ya da diğer tanınmış akademik olmayan kurumlar
 

Kısa süreli rekreasyonel eğitimler için, Ziyaretçi (B) vizesi uygun olabilmektedir. Bir lisans veya akademik sertifikaya yönelik kredilendirilmiş olmayan kısa rekreasyonel kurs katılımları için Ziyaretçi (B) vizesine başvurabilirsiniz.

Kısa bir süreliğine olsa dahi, ABD’de derecelendirilmiş veya sertifikalandırılmış eğitimler için Ziyaretçi (B) vizesine izin verilmemektedir. Örneğin, eğitim gördüğünüz kurumun ABD kampüsünde belirli bir süre gerektiren eğitim için mutlaka F1 vizesi alınmalıdır.

F1 ve M1 Öğrenci Vizesi başvurusu için vize uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Başvuru için şahsınıza ve durumunuza özel evrak listesini talep edebilir, Amerika öğrenci vizesi başvurunuzu sorunsuz ve hızlı bir şekilde yaparak vizenizi alabilirsiniz. 

 

F1, M1 Amerika Öğrenci Vizesi ile ilgili dikkat edilmesi gereken hususlar

Katılmayı planladığınız ABD okuluna kabul edildiğinizde Öğrenci ve Değişim Ziyaretçisi Bilgileri Sistemi'ne (SEVIS) kaydolursunuz. SEVIS I-901 ücretini ödemelisiniz. Vize görüşmesine katıldığınızda konsolosluk görevlisine sunmanız için kayıt olduğunuz ABD okulundan bir I-20 Formu almanız gerekmektedir. Eğitiminiz sırasında eşiniz ve/veya çocuklar sizinle birlikte ABD’de kalmayı planlıyorsa, bireysel I-20 Formu edinmelidirler, ancak SEVIS ücretini ödemelerine gerek yoktur.

Öğrencilerin vizelerine zamanında sahip olmaları için erken başvuru yapmalarını özellikle tavsiye ediyoruz. Tüm evraklar hazır olur olmaz vizeleri için başvuru yapabilirler.

Amerika Büyükelçiliği’nin veya Amerika Konsolosluğu’nun F1 veya M1 vizesini eğitim kurumuna kayıt tarihinden 120 gün ya da daha az gün öncesine kadar düzenleyebildiklerine dikkat etmelisiniz. Vize için Form I-20’de belirtilen başlama veya kayıt tarihine 120 günden de fazla bir zaman önceden başvuru yaparsanız, Amerika Konsolosluğu ya da Amerika Büyükelçiliği başvuruyu vizenin düzenlenebileceği tarihe kadar bekletir. Amerika Konsolosluğu memurları başvuru süreçleri için olan bu fazladan zamanı kullanma hakkına sahiptir.

Amerikan Hükümeti İç Güvenlik düzenlemeleri uyarınca tüm yeni kayıt yaptırmış başlangıç öğrencilerinin Form I-20'de belirtilen başlama/kayıt tarihinden 30 ya da daha az gün önce Amerika'ya giriş yapmalarını tavsiye ediyoruz. Amerika'ya seyahatinizi planlarken bu tarihleri lütfen dikkate alınız.

Amerika Birleşik Devletleri’ne daha erken giriş yapmak isteyen bir başlangıç öğrencisi programın başlamasına 30 günden fazla zaman kala ABD’ye gitmek isterse bir ziyaretçi vizesine uygun nitelikte olmalı ve söz konusu vizeyi edinmelidir. İleriye dönük öğrenci notu ziyaretçi vizesinde bulunmalı ve yolcu giriş esnasında Amerika göçmenlik müfettişine öğrenim görme niyeti ile geldiğini açıkça belirtmelidir.

Öğrencinin, kayıt olduğu eğitim kurumunda herhangi bir eğitime başlamadan önce, I-539 formu (Göçmen Olmayan Ziyaretçinin Durumunun Değişimi için Başvuru formu) doldurarak değişen Öğrenci Ziyaretçi durumunu onaylaması ve ücretini ödemesi gerekmektedir. Ayrıca gerekli I-20 formu başvurunun yapıldığı İç Güvenlik Departmanı ofisine sunulmalıdır. Lütfen Sınıflandırma durumu onaylanmadan öğrenime başlanamayacağı hususunu dikkate alınız.

Amerika’daki öğrenimlerine devam eden öğrenciler, öğrencilikleri devam ettiği ve SEVIS kayıtları bulunduğu sürece yeni vize için her zaman başvuru yapabilirler. Ayrıca ilk kez Amerika’ya gidecek olan öğrenciler haricindeki tüm öğrenciler sınıfları başlamadan önce diledikleri herhangi bir zamanda Amerika Birleşik Devletleri’ne gidebilirler.

 

TELEFON ET WHATSAPP

VİZE ÇÖZÜM MERKEZİ

Her türlü soru, görüş ve öneriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz..

BAŞVURU TAKİP

!

HIZLI BAŞVURU FORMU

!
!