2019 Green Card Başvurusu

Dünya’nın en gelişmiş ülkelerinden biri olan Amerika, ülkesindeki vatandaşların çeşitliliğini korumak, dünyanın diğer ülkelerindeki insanlara vatandaşlık fırsatı vermek için Green Card vizesi vermektedir. Türkçesi Yeşil Kart olan Green Card vizesinin bir diğer adı Çeşitlilik Vizesidir. Amerika’ya göçmen olarak giriş yapmak isteyen insanlar başvuruda bulunarak vize alabilirler.

Amerika her yıl 55 bin insana Green Card vermektedir. Yeşil Karta sahip olan göçmenler ise Amerika’da oy kullanmak hariç normal bir Amerikan vatandaşının sahip olduğu bütün hakları kullanabilirler. Amerika Dışişleri Bakanlığı tarafından yürütülen bu süreç çekiliş ile gerçekleşmektedir. Bilgisayar ortamında yapılan çekiliş ile Green Card almaya hak kazananlar açıklanır. Kişi eğer Green Card sahibi olmuş, en az beş yıl Amerika’da ikamet etmiş ve vergi verdiğini ispat ederse Amerikan vatandaşı da olabilir.

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle Green Card başvurusu için iki şarttan birini kişinin taşıması gerekmektedir. Amerika, Yeşil Kart başvurusu yapacak olan kişilerin lise mezunu olmasını şart koşmaktadır. Eğer lise mezunu değilse de en az 2 yıl iş tecrübesinin kanıtlaması istenmektedir. Bu iki şarttan biri kişide mevcut ise başvuruda bulunabilir.

Başvuru hakkı olan kişiler başvurularını yaparken birçok noktaya önem vermesi gerekmektedir. Öncelikle yapılacak olan başvuruda yanlış bilgi verilmesi veya yanlış işlemlerin yapılması başvurunuzun geçersiz olmasına neden olabilmektedir. Diğer bir taraftan Green Card aileyi de kapsamaktadır. Bu nedenle başvuru yaparken ailenizi de belirtmenizde fayda var. Ayrıca aile bireylerinden şartları taşıyanlar aynı anda başvuru yaparak şanslarını artırabilirler.

Green Card başvurusu belirli ülkeler tarafından yapılabilmektedir. Bu ülkeler arasında yer alan Türkiye’de başvurular her yıl Kasım ayında yapılmaktadır. Bilgisayar ortamında yapılan çekilişler ile de Mayıs ayında Green Card başvurusu kabul edilenler açıklanmaktadır. Her kişinin yer yıl bir hakkı bulunmaktadır. Eğer aynı yıl birden fazla başvuruda bulunursanız başvurunuz iptal edilir ve bir sonraki yıl başvurmanız gerekir.

Yeşil Kart başvuruların internet üzerinden yapılmaktadır. Online olarak dolduracağınız formu sisteme göndererek başvurunuzu tamamlamış olmaktasınız. Başvuru tamamlandıktan sonra sizlere başvuru kodu verilmektedir. Bu kod ise başvuru sonuçları açıklandığında sonucu öğrenmek için gerekli olacaktır. Başvurusu olumlu olarak sonuçlanan kişiler ise 6 ay içerisinde Amerika’ya giriş yapmak zorundadır.

Green Card Başvurusu Yaparken Dikkat!

Green Crad başvurusu İngilizce yapılan bir başvurudur. Ayrıca birçok bilgi girilerek başvuru tamamlanır. Her yıl sadece bir kez hakkınız olan bu başvuruyu doldururken çok dikkatli olunması gerekir. Yapılacak hatalar başvurunuzun geçersiz olmasına neden olabilir. Bu nedenle profesyonel bir hizmet almanız bu konuda oldukça önemlidir.

Başvuru formu İngilizce doldurulduğu için öncelikle ileri seviye İngilizce bilen bir kişiden destek alınması başvuru formunda oluşabilecek hataların önüne geçmek için oldukça önemlidir. Diğer taraftan bilgileri nasıl doldurulacağı konusunda deneyiminiz yoksa bu durumda da profesyonel hizmet almanızda fayda vardır.

Green Card Çekilişini Kazandıktan Sonra Süreç Nasıl İşler?

Yeşil kart başvurusu sonuçları başvuru sonucunda alınan başvuru kodu ile sorgulanmaktadır. Sonucun olumlu çıkması sonrasında daha önceden vermiş olduğunuz mail adresine mülakat için randevu tarihi ve saatiniz sizlere bildirilir. Belirlenen tarih ve saatte konsoloslukta olmanız gerekir. Randevu tarihini ve saatini ayrıca başvuru sonucunu öğrendiğiniz ekrandan da öğrenebilirsiniz.

Mülakat sonrasında kabul edilmeniz artık Green Card sahibi olduğunuzu gösterir. Ortalama olarak 3 veya 4 gün sonra bütün işlemler bitmiş olmakta ve sizlerin Amerika’ya gitmek ve Amerika vatandaşı haklarını kullanmak için önünüzde herhangi bir engel bulunmakta.

TELEFON ET WHATSAPP

VİZE ÇÖZÜM MERKEZİ

Her türlü soru, görüş ve öneriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz..

BAŞVURU TAKİP

!

HIZLI BAŞVURU FORMU

!
!