İsveç vizesi

İsveç vizesi almak için sizlere sunduğumuz vize danışmanlığı hizmetinden yararlanabilirsiniz. İsveç’e turistik, ticari, aile ziyareti veya transit geçiş gibi nedenlerden dolayı girişlerinizde önceden vize başvurusu yapacak vizenizi almanız gerekmektedir. Vizenizi aldıktan sonra ise sizlere verilen süreler içerisinde ülkeye girişlerinizi yapabilirsiniz. Aynı zamanda İsveç Schengen Sözleşmesine dahil olmuş 26 ülke arasında yer almaktadır. Schengen vizesi sahipleri ise yine pasaportlarındaki giriş sürelerine göre İsveç’e giriş yapabilmektedir.

İsveç vizesi nasıl alınır?

İsveç vize işlemleri başlamadan önce bazı evraklar hazırlamanız gerekmektedir. Hazırlanması gereken evraklar ise İsveç Konsolosluğu tarafından belirlenen evrak listelerine göre hazırlanmalıdır. Evrak listesi İsveç’e giriş amacınıza göre ve çalışma durumunuza göre değişmektedir. Önceden öğreneceğiniz evrak listesini eksiksiz ve resmi makamlarca onaylı olarak hazırlamanız gerekir. Sizlere verdiğimiz vize danışmanlığı hizmetimizde güncel evrak listesini sizlere ulaştırmaktayız. Aynı zamanda evrakların nasıl hazırlanacağı konusunda gerekli olan bütün detayları paylaşmaktayız. Bu konuda yetkili olan personellerimiz gerekli açıklamaları yaptıktan sonra evraklarınızı bizlere bizzat getirebileceğiniz gibi kargo yolu ile de ulaştırabilirsiniz.

Hazırlana evraklar sonrasında İsveç vize randevusu alınması gerekmektedir. Randevular Vfs Global sistemi üzerinden alınmaktadır. Online sistem üzerinden alınan randevuda birçok bilgi sizlerden istenmektedir. Eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız gereken bu bilgiler sonrasında sizlere bir randevu günü tayin edilmektedir. Bu konuda da sizlere danışmanlık hizmeti veren firmamız gerekli olan randevu alma işlemlerini gerçekleştirerek İsveç turistik vize başvurusu için gerekli olan bütün adımları atmaktadır.

Turistik gezi dışında ticari, eğitim, tedavi, aile ziyareti gibi durumlarda da gerçekleştirmeniz gereken vize işlemlerini firmamız sizler için yürütmektedir. Aynı zamanda İsveç bir Schengen ülkesi olduğu için Schengen vize işlemleri yapılarak da hem İsveç’e hem de Schengen Sözleşmesi dahilindeki ülkelere girişinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Randevu sonrasında ise vizenizin onaylanması durumunda yine pasaportunuzu bizlerden alarak vize işlemlerinizin tamamlanmasını sağlayabilirsiniz.

Vfs Global vize işlemleri

İsveç, vize başvurularını aracı kurum ile almaktadır. Vfs Global ise resmi olarak İsveç için alınacak vizelerde aracılık eden bir kurumdur. Vfs Global İsveç sayesinde vize başvurularınızı kolaylıkla yapma imkânı sunulmaktadır. Aynı zamanda Vfs Global İsveç randevu işlemleri de kurumun kurduğu online sistem üzerinden alınarak vize işlemleri aracı kurum ile gerçekleştirilmektedir.

İsveç vizesi için gerekli olan evraklar

İsveç, vize başvurusu yapacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından bazı evraklar talep etmektedir. İsveç vizesi gerekli evraklar çalışma durumunuza ve ülkeye giriş nedeninize göre şekillenmektedir. Evrak listesi genel hatları ile aynı olmakla birlikte ek olarak gidiş nedeninizi kanıtlayıcı evraklar istenmektedir. Firmamız bu konuda sizlere kesintisiz hizmet vererek evrak hazırlanması ve evrakların teslim edilmesi konusunda gerekli olan bütün hizmetleri sunmaktadır.

İsveç vizesi evrak listesi olarak pasaport, vize başvuru formu, taahhütname, çalışılan şirket tarafından antetli kâğıda yazılmış vize talep dilekçesi, SGK giriş belgesi, iki adet biometrik fotoğraf şirketi ticaret sicil belgesi, imza sirküleri faaliyet belgesi, resmî gazetesi ve vergi levhası, hesap cüzdanı, sağlık sigortası, nüfus cüzdanı istenmektedir. İspanya vizesi başvuru belgeleri çalışanlar için bu şekildedir. İş yeri sahipleri ise SGK işe giriş belgesi haricinde kalan evrakları hazırlamalıdır. Öğrenciler öğretim belgelerini, emekliler emekli maaşı aldığına dair belgeleri, çiftçiler Ziraat Odası tarafından verilen çiftçilik belgelerini sunmalıdır.

Hazırladığınız evraklarda uçak biletleri, otel rezervasyonları gibi evraklarda olmalıdır. Eğer iş için gidiyorsanız İsveç’te bulunan şirketin sizi davet ettiğini gösteren davetiyeyi evraklarınıza ekleyebilirsiniz. Fuarlarda fuar davetiyeleri eklenmelidir. Aile ziyaretlerinde İsveç’te bulunan ailenin davetiyesi konsolosluğa verilecek evrak listesine eklenmelidir.

İsveç vize ücretleri

Vize başvurularınızda hazırlayacağınız evraklar içerisinde vize harcını ödediğinize dair ödeme belgesini de eklemeniz gerekmektedir. İsveç vize ücretleri ise konsolosluk tarafından her yıl belirlenmektedir. Euro döviz cinsinden o güncü Türk Lirasına çevrilerek günce tutar belirlenmekte ve ödeme tahsil edilmektedir.

COVID-19 Uyarısı: Ülke de zorunlu karantina yoktur. Ancak PCR testi uçuştan önce son 72 saat içerisinde yaptırılmalı ve negatif çıkan sonuç paylaşılmalıdır. Vize başvurusu ortalama açıklanma süresi 90 günü buluyor. Vizelerin ortalama açıklama süresi 2-6 hafta arasında değişir.

İçeriğimiz hoşunuza mı gitti? Paylaşabilirsiniz;