İspanya Turistik Vize

İspanya’ya 90 günden kısa süreli turistik seyahatler de Schengen vizesi prosedürleri geçerlidir. Kişi bordo pasaport sahibi ise Schengen vizesi almalıdır. Yeşil ve gri, siyah pasaportlular İspanya’ya 90 günden kısa süreli seyahatlerinde    İspanya turist vizesinden muaftır. İspanya turist vizesinde evraklar mesleki ve gelir durumuna göre değişebilirler.

İspanya Konsolosluğu vize başvurularında seyahat tarihinden en az 17 gün bulunmasını zorunlu tutmuştur. İspanya vize başvurularında bölge ayrımı vardır. Buna istinaden kişilerin ikamet ettiği bölgeye bağlı olarak evraklar ve zamanlar değişebilir. İspanya turist vizesinden kişilerin banka hesap dökümlerinin 8 gün içinde alınmış olması zorunludur. Ayrıca Son 3 aylık banka hesap dökümü banka imza sirküleri ile beyan edilmelidir.

İspanya Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Vize başvurularında ikametgâh belgesi sunulması gerekir. Pasaportların seyahat bitiminden 3 ay geçerliliği olması gereklidir. Ayrıca eski pasaportlarda sunulmalı ve minimum 2 boş sayfası olmalıdır. Biometrik fotoğraflar 3 aydan önce çekilmiş ve arka fonu beyaz, 3,5×4,5 cm ebatlarında olmalıdır. Nüfus cüzdanı fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği eksiksiz ve tutarlı bilgiler içermelidir. İspanya vize başvuru formu başvuru sahibi tarafından el yazısı ile eksiksiz yazılmalıdır. Banka hesap özetleri mutlaka Son 3 aya ait ve en az 5 bin TL hesap bakiyesi olmalıdır. Ayrıca bankanın antetli kağıdına yazılıp ıslak imzalı olmalıdır. Seyahat sağlık sigortası 30 bin Euro teminatlı yaptırılması zorunludur.

Otel rezervasyonları ve uçak biletleri tüm seyahat süresini kapsamalıdır. Mesleki durumunuzu gösteren belgeler olarak çalışan veya işverenler de İngilizce işveren yazısı gereklidir.  Aynı zamanda İngilizce ve orijinal faaliyet belgesi, imza sirküleri Tescil Sicil Gazetesi fotokopisi,   SGK hizmet dökümü, Son 3 aylık maaş bordrosu, SGK işe giriş bildirgesi zorunludur.

Öğrenci ve Ev Hanımları İçin Evraklar

Öğrenciler için öğrenci belgesi, vukuatlı nüfus kayıt örneği ibraz edilmelidir. Emekliler için emekli kartı, emekli maaşı bankasından hesap dökümü gereklidir. Ev hanımı veya çalışmayanlar için sponsor tarafından yazılmış ıslak imzalı dilekçe, maddi durumunu gösteren belgeler zorunludur. Çiftçiler için Ziraat Odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi zorunludur.

COVID-19 Uyarısı: Ülke de zorunlu karantina yoktur. Ancak PCR testi uçuştan önce son 72 saat içerisinde yaptırılmalı ve negatif çıkan sonuç paylaşılmalıdır. Vize başvurusu ortalama açıklanma süresi 90 günü buluyor. Vizelerin ortalama açıklama süresi 2-6 hafta arasında değişir.

İçeriğimiz hoşunuza mı gitti? Paylaşabilirsiniz;